Co svými geny dáváte dítěti do vínku?

„Ta miminko je krásné, má oči po vás, maminko.“ Genetika je opravdu mocná záležitost, která dokáže nadělat paseku snadno a rychle. A to na celý život. Sice téhle potvoře můžeme děkovat za to, že vlastně vůbec jsme, ale koho to zajímá, když má prsa po tátovi, takže jsou doslova jako lentilky pod kobercem? Podle posledních zjištění vědců ale velkou roli hrají také chromozomy.

Pokud jste hodiny biologie na střední prospali, tak ve zkratce se každý člověk skládá z chromozomu X a druhého chromozomu X nebo Y. Ženy jsou tedy XX a muži potom XY. Chromozomy si představte něco jako malý USB disky, které z rodičů na jejich děti přenášejí geny, které se na nás projeví. Ačkoliv u každého se tenhle genetický koktejl namíchá jinak, podle posledních studií provedených na myších víme, kterému rodiči můžeme za co děkovat.

Maminka mozek, tatínek svaly

Tak by se to dalo jednoduše říci. Na myších byly provedeny testy, během kterých jim bylo podáno více genů od matky. To vedlo k tomu, že myšky měly mnohem větší mozek, ale jejich tělíčko zůstalo malinké. Obecně chromozom X v sobě nese chytrost, a jelikož matky ho mají v sobě dvakrát víc, než muži, potom je mnohem větší pravděpodobnost, že naše inteligence je dána z matčiny strany.

Ovšem i muži mohou svému potomkovi dát něco do vínku. Myškám, kterým bylo dáno více genů z otcovy strany, zase naopak měly malé mozečky, ale velké tělo. To znamená, že od chromozomů XY se nám dostává našeho fyzického vzhledu.

Samozřejmě pokusy byly prozatím provedeny jenom na pokusných myších, ale existuje tu opravdu velká pravděpodobnost, že tato rovnice platí i na lidi. Takže své mamince nevděčíme jenom za to, že jsme podědily její krásné vlasy, ale také její chytrost a vtip. Tatínkovi lze zase poděkovat za naši dobrou fyzičku a spalování nebo taky malý zadek.

 

 

Luxusní Oznámení.cz
KyoPrint s.r.o.
Legionářská 231/15
664 34 Kuřim

+420 530 506 098
+420 541 213 070
+420 773 175 770

Otevírací doba
Po - Pá 9:00 - 16:00
So - Ne zavřeno
© 2019 Luxusní oznámení.cz | Tvorba webových stránek, SEO